0
Вход и Регистрация

Помощ за ставите при подагра

11/04/2025
samozdrav
Помощ за ставите при подагра

Подаграта е форма на артрит, причинена от прекомерно натрупване на пикочна киселина в организма (тази патология се нарича още хиперурикемия). Въпреки това, излишъкът от пикочна киселина не винаги показва подагра, но пациентите с това заболяване винаги развиват кристали на натриев моноаурат (научното наименование на пикочната киселина). Именно тези отлагания причиняват остра, често внезапна болка.

Кристалите на пикочната киселина се наричат ​​още тофи. Те се появяват в последния етап от развитието на подаграта. В тази статия ще разгледаме причините за подаграта, както и методите за предотвратяване на заболяването и борба с болката по време на периоди на обостряне на заболяването.

Причини и прояви на подагра

Образуването на отлагания на кристали на пикочната киселина възниква поради метаболитни нарушения, някои заболявания на бъбреците и щитовидната жлеза, продължителна дехидратация и редица други патологии. Има и няколко рискови фактора, които увеличават шанса за развитие на подагра:

  • наличие на диагнозата в семейната история;
  • злоупотреба с алкохол;
  • приемане на определени лекарства, по-специално диуретици;
  • хипертония, диабет, сънна апнея (нарушено дишане по време на сън, което също провокира хъркане).

Също така при някои пациенти с подагра заболяването възниква в резултат на нарушение на метаболизма на пурините - специални вещества, които са строителни материали на нуклеиновите киселини (например ДНК). Това състояние най-често се предава по наследство, така че хората, чиито близки роднини страдат от такава патология, трябва да обърнат специално внимание на здравето си.

Основни симптоми на подагра

Дори при повишени нива на пикочна киселина в началните етапи заболяването протича безсимптомно. Болката и други неразположения се появяват по-късно. Именно това често пречи подаграта да бъде диагностицирана в най-ранния стадий на нейното развитие.

Пристъпи възникват, когато твърде много кристали на пикочната киселина се натрупат в ставата. В острата фаза симптомите се развиват бързо и могат да персистират до 10 дни. Пациентите отбелязват появата на подуване около ставата, силна болка и повишаване на местната температура.

Ако не се лекува, острата подагра може да стане хронична. Това означава, че тофи постоянно ще се образуват в ставата и върху кожата. Основната опасност от хроничната подагра е, че може да доведе до сериозно и дори необратимо увреждане на засегнатата става. Ето защо при първите тревожни симптоми трябва незабавно да се консултирате с лекар и да започнете лечение.

Начини за облекчаване на болката от подагра

По време на обостряне на подагра е важно не само да се погрижите за облекчаване на болката, но и да ускорите процеса на влизане в ремисия. Това изисква комплексна терапия, включваща физиотерапия, приемане на определени лекарства и корекция на диетата и начина на живот.

Медикаментозно лечение

Не забравяйте, че само вашият лекар може да избира и предписва лекарства. Ако подаграта вече е засегнала ставите, костите и мускулите, лечението ще се проведе от ортопед-травматолог.

За борба с подаграта използвайте:

  • противовъзпалителни лекарства;
  • болкоуспокояващи;
  • диуретик и отделяне на соли.

Въпреки това, за реален успех на терапията, наред с приемането на лекарства, е необходимо да се предприемат няколко други нелекарствени мерки за постигане на цялостен подход към лечението на подагра.

Нелекарствени методи

Приемането на лекарства далеч не е единственият начин за борба с пристъпите на подагра. Промените в начина на живот и диетата, както и някои процедури, играят жизненоважна роля за успешното контролиране на болестта.

Корекция на начина на живот

Първото нещо, върху което ще трябва да работите, е да промените начина си на живот и да се борите с лошите навици.

Намалете или напълно спрете употребата на алкохол. Алкохолните напитки са богати на пурини, които, когато се разграждат, освобождават големи количества пикочна киселина. Освен това алкохолът забавя отделянето на пикочната киселина от тялото. Съответно отказът от пиене ще помогне да се намали концентрацията на това вещество в кръвта и да се забави кристализацията му.

Вие също ще трябва да се откажете от пушенето. Никотинът намалява производството на синовиална течност, основната "смазка" на нашите стави, което ги кара да губят подвижност и увеличава риска от патологична деформация.

Диета

Промяната на диетата при подагра е един от основните фактори за успех при лечението на острата форма на това заболяване. Целта на диетата е да намали концентрацията на пикочна киселина в организма и да насърчи нейното ускорено елиминиране от организма. Пациентите трябва:

  • Пийте повече течности без захар или други подсладители;
  • Изберете нискомаслени млечни продукти;
  • Избягвайте храни, богати на пурини (бъбреци, черен дроб, сладък хляб, ракообразни и мазни риби;
  • Увеличете дела на растителния протеин в диетата;
  • Яжте храни, богати на сложни въглехидрати (пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци).

Лекуващият лекар може да предпише диета съгласно терапевтична таблица № 6, която е предназначена за хора, страдащи от подагра и диабет.

Студени компреси и почивка

По време на периоди на обостряне е важно да се осигури почивка на засегнатия крайник. А за по-ефективна борба с възпалението и болката можете да използвате студени компреси. Основното е, че между източника на студ и кожата има бариера, която ще предпази от измръзване на тъканите.

Физиотерапия и масаж

Самомасажът в засегнатата област не само ще подобри кръвообращението, но и ще укрепи мускулите около ставата, като по този начин ще помогне за облекчаване на болката и възстановяване на подвижността на ставите. Стационарните физиотерапевтични процедури като UHF (свръхвисокочестотна терапия), ултравиолетово облъчване, лазерна терапия, йонофореза и импулсни токове ще помогнат за засилване и консолидиране на ефекта.

Компреси и приложения

Компресите с билки (лайка, градински чай) и прилагането на синя и бяла глина върху засегнатата област също помагат за успокояване на засегнатата става, облекчават възпалението и облекчават болката.

Предотвратяване на екзацербации

Има няколко прости начина за предотвратяване на повторна поява на подагра:

  • Опитайте се да пиете по-малко алкохол;
  • Наблюдавайте количеството богати на пурини храни във вашата диета (говеждо, агнешко, свинско, органични меса, миди);
  • Ограничете приема на млечни продукти и мазни храни; Добавете повече зеленчуци към ежедневното си меню;
  • Откажете се от тютюна;
  • Пийте достатъчно чиста вода, за да избегнете дехидратация;
  • Поддържайте теглото си в нормални граници;
  • Отделяйте време за упражнения редовно.

Също така, не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар, ако имате някакви рискови фактори за развитие на подагра в живота или медицинската си история. Специалист ще ви помогне да изберете средствата, които ще ви помогнат да се грижите за здравето си в пъти по-ефективно.

magnifier